Oprava škrábanců na autě

Jaká opatření vám pomůžou snížit riziko poškrábání? Jak se chovat, když už škrábanec na autě objevíte a jak ho můžete opravit i sami? Přečtěte si náš článek.

Oprava škrábanců na autě

 

Auto je pro mnoho lidí nejen dopravním prostředkem, ale také něčím, co chtějí udržovat v co nejlepším stavu. Bohužel, v běžném provozu se auto může snadno poškrábat. V tomto článku se podíváme,

 

Jak se auto může poškrábat?

 

Při běžném provozu se dá k nějakému tomu škrábanci na vozidle přijít bohužel poměrně snadno. Stačí nepozornost při parkování a škrtnutí o sousední vozidlo nebo jiný blízký předmět (patník, plot, sloup...). Lak vám může poškodit i příliš agresivní mytí, pozor hlavně na automatické myčky s kartáči. Při rozmarech počasí jako silný déšť nebo vítr si dejte dobrý pozor, kde auto parkujete a kudy s ním projíždíte. Padající větev vám může na laku také způsobit nepěkné rýhy. A i pokud zachováte maximální opatrnost, nikdo vám nezaručí, že vám auto neodře jiný řidič, třeba během parkování nebo otevřením dveří, pokud stojí příliš blízko. V extrémním případě můžete k poškrábanému laku přijít i třeba vyhrocením sporu, kdy vám auto objede klíčem pomstychtivý soused nebo bývalý partner. 

 

Muž ručně myjící auto 

Při mytí auta buďte opatrní a používejte šetrné pomůcky, abyste si jej nepoškrábali.

 

 

Jak poznám, jestli můžu škrábanec na autě opravit svépomocí?

 

Začněte tím, že poškození důkladně prohlédnete a zjistíte jeho hloubku. Běžně se povrch auta skládá ze tří vrstev laku:

Základní vrstva (primer) - nanáší se na povrch jako první a slouží hlavně k jeho vyrovnání před aplikací samotné barvy

Barevná vrstva (barevný lak) - tato vrstva určuje barvu auta, může být klasická nebo s metalickým/perleťovým efektem

Čirá vrstva (průhledný lak) - finální vrstva, slouží k ochraně před UV zářením, povětrnostními vlivy a zvyšuje stálost a odolnost barvy v čase

 

Čím více vrstev škrábanec zasahuje, tím obtížnější bude jeho odstranění. U mělkých poškrábání pouze na povrchu je možné odstranit je i svépomocí, hlubší defekty už je lepší svěřit do rukou odborníků.

 

Čím odstranit škrábanec na autě?

Na trhu najdete širokou nabídku produktů, kterými menší škrábance zvládnete opravit i bez návštěvy servisu. Z čeho můžete vybírat?

Korekční pera na lak

Nanoutěrky

Vosky a pasty

Barvy (klasické nebo ve spreji)

Celé sady na opravu laku

 

Nevíte si s výběrem rady? Neváhejte se v takovém případě obrátit na prodejce, poradí vám, která varianta je nejvhodnější vzhledem k umístění a rozsahu poškození a také stáří, barvě a stavu laku. 

Než s domácí opravou laku začnete, pečlivě si přečtěte návod a postupujte podle pokynů výrobce, abyste místo odstranění neskončili s ještě rozsáhlejší škodou. Během opravy důsledně dbejte na čistotu a pečlivost. Nečisté nástroje nebo prach mohou způsobit, že škrábanec bude vypadat hůř, než na tom byl před opravou. 

 

Kdy je škrábanec na servis?

 

Zasahuje poškození barvu nebo dokonce základní vrstvu laku?

Tady už je potřeba jednat rychle, protože kromě škody na estetice vám hrozí, že se škrábanec bude dál rozšiřovat nebo dojde ke korozi. Takové poškrábání už nestačí jen přetřít nebo vyleštit, většinou bývá potřeba před samotnou opravou i zbroušení. Pokud nejste zvyklí si auto běžně opravovat svépomocí, je tohle moment, kdy je lepší svěřit se do rukou odborníkům. Pro autoservisy jsou opravy škrábanců prakticky denní chleba, mají zkušenosti a nástroje a také můžete vadné provedení - na rozdíl od vlastní práce - reklamovat. 

Není ale žádná ostuda vydat se do servisu i s malým poškozením, pokud si na domácí opravu nevěříte. 

 

Jak zabránit poškrábání auta?

 

Je dobré si na začátek na rovinu přiznat, že stoprocentně škrábancům nedokáže zabránit nikdo. Riziko poškrábání auta ale můžete snížit pomocí některých preventivních opatření.

 

Muž kontrolující auto