112 let na Sixtu. 112 let tradice.

PROFESIONÁLNÍ TIPY PRO BEZPEČNÉ BALENÍ, NAKLÁDÁNÍ A PŘEPRAVU VĚCÍ V DODÁVCE

Při stěhování chcete přesunout své domácí potřeby a nábytek ze starého bydliště do nového domu nebo vysněného bytu s co nejmenšími škodami. Při přípravě je třeba vzít v úvahu několik věcí. Chceme vám dát tipy, jak zabránit poškození věcí během přepravy.

Klouzání nákladu ohrožuje jízdní stabilitu celé jedoucí dodávky, a tím i řidiče a další účastníky silničního provozu. Aby se vyloučila taková nebezpečí, zákonodárce vydal přísná a důkladně odůvodněná opatření pro zajištění nákladu. Poté se teoreticky za jízdy nesmí žádné části nákladu pohybovat po nerovném povrchu.

Pokud se svým nákladním vozem SIXT přijedete k silniční kontrole a Policie zjistí nedostatky v zajištění nákladu, hrozí vám nejen pokuta, ale v extrémních případech vám může být zabráněno pokračovat v jízdě, dokud nebudou splněny předpisy pro zajištění nákladu. Měli byste také vědět, že nedostatečně zajištěné zatížení může být důvodem, proč pojištění domácnosti, které může platit i při stěhování, může pojišťovna odmítnout vyřídit jako pojistnou událost.

 

https://www.sixt.cz/User_Files/contenttemplateeditor/655e10655bc5fBaleni_jezevcik.jpg

POZOR NA CELKOVOU HMOTNOST

Každá dodávka má maximální „užitečné zatížení“. Toto nesmí být za žádných okolností překročeno. Pro více informací kontaktujte naše kompetentní pracovníky na pobočkách, kde SIXT půjčuje dodávky. Vzorec: celková hmotnost (největší technicky povolená hmotnost) - prázdná hmotnost (hmotnost nenaloženého vozidla) = užitečné zatížení v kilogramech (hmotnost, kterou můžu do vozidla naložit).

PĚKNÉ A BEZPEČNÉ BALENÍ VĚCÍ

První stěhovací příslušenství budete potřebovat již několik týdnů před stěhováním. Jsou to kartonové krabice (většinou se osvědčily krabice do banánů), do kterých si můžete zabalit nádobí, sbírky, oblečení a domácí prádlo. Především byste tam neměli podceňovat váhu. Nedávejte nádobí jen do jedné krabice a lehké věci do druhé. Je lepší prokládat těžké věci v krabicích lehkými, aby se Vám nestalo, že jedna z beden bude extrémně těžká, například pro to, že v ní máte naloženo třeba jen kovové nádobí – hrnce a sklo.

Stěhovací profesionálové používají standardizované lepenkové krabice vyrobené z vícevrstvé vlnité lepenky, které pojmou náklad až 35 kilogramů. Standardizace má další výhodu v tom, že je lze dobře a bezpečně stohovat v dodávce a na ložné ploše nákladního vozu. Vy však své krabice balte tak okolo 20 kilogramů, ať si při stěhování svépomocí neublížíte.

Stěhovací odborníci mají také dobré pomůcky k ochraně citlivých částí nábytku. Najdete je v podobě levných balicích přikrývek (nebo použijte staré deky, stará prostěradla), které můžete omotat kolem nábytku a zajistit balicí nebo malířskou lepící páskou. To nejen chrání povrchy nábytku, ale také zamezuje poškození, ke kterému může dojít při přepravě úzkými dveřmi a schodišti.

 

UŽITEČNÍ POMOCNÍCI

Každý ví, že pohyb může být vyčerpávající. Je proto důležité používat všechny možné pomůcky. U nás si můžete půjčit dopravní prostředky, jako je například rudlík, přímo od půjčovny. Například váleček na nábytek, hadry pod nábytek pro posun po podlaze jsou užitečným pomocníkem při přemisťování těžkého nábytku nebo několika pohyblivých boxů, bez velkého úsilí. Takové pomůcky jsou vhodné i pro manévrování z/do a ve výtahu. To platí i pro rudl, který lze s trochou dovednosti také použít k vyšplhání po menších schodech s těžkými předměty, jako je pračka nebo myčka nádobí.

 

ROLE, LŮŽKOVINY, RUČNÍKY K POUŽITÍ K OCHRANĚ NÁBYTKU

Ti, kdo se vyhýbají investování do profesionálního obalového materiálu pro stěhování, mohou snadno použít vlněné deky a přikrývky a použít je k zabalení nábytku a dekorativních předmětů. Ty musí být pevně přilepeny, aby nemohly při přepravě nebo při jízdě v dodávce sklouznout. Rohy skříněk, stolů a jednotlivých komponent mohou být opatřeny lepenkovými odřezky.

Můžete také vložit přikrývky nad a mezi nábytkovými částmi, abyste zabránili tření o sebe nebo o boky dodávky během jízdy. To spolehlivě chrání často citlivé povrchy. Aby jednotlivé části nemohly sklouznout v pohybující se dodávce, má smysl zaplnit dutiny. K tomu jsou vhodné tašky s oblečením a prádlem. Zde se jako užitečná pomůcka ukazuje také ložní prádlo chráněné plastovými sáčky. Lze použít i polštáře na pohovku a větší plyšové hračky.

 

ZABEZPEČENÍ ZATÍŽENÍ

Na ložných plochách větších dodávek SIXT jsou na podlaze a na bočních obloženích oka. Jsou důležitým nástrojem k udržení vašeho nábytku a krabic na místě pomocí upínacích popruhů. Vázací pásky, kruty, popruhy si můžete zapůjčit v půjčovně dodávek SIXT. Jinak je lze zakoupit v jakémkoli významném železářství nebo domácích potřebách, či přímo v hobby marketech. Budou se Vám ostatně hodit i později, než jen při stěhování, ale třeba při malování, při pořízení nových skříní po nastěhování atp.

Upínací tyče jsou pro uchopení nákladu stejně užitečným doplňkem dodávky či nákladního vozu, jako popruhy. U většiny nákladních vozidel je lze umístit vodorovně nebo svisle. Upínací tyče by měly být přednostně použity k zajištění těžkých předmětů, které by v zájmu stability jízdy měly být umístěny uprostřed stěny za kabinou řidiče. Jako alternativu k upínacím lištám může být dodávka vybavena také příčkami pro zavěšení.

 

IDEÁLNÍ POLOHA PRO NÁBYTEK NA POHYBUJÍCÍ SE DODÁVCE

Těžký nábytek a elektrické spotřebiče by měly být umístěny uprostřed ložné plochy a těsně za kabinou řidiče. Poté se připoutají nastavitelnými pásky či kurtami, a ukotví do ok v dodávce. Pokud mají být při přepravě odvezeny mopedy nebo motocykly, platí také i pro tyto předměty toto místo na ložné ploše. Musíte být také připraveni na přepravu vypuštěním všech kapalin. Doporučuje se dodatečné podložení kartonovými krabicemi nebo balicími přikrývkami, protože vždy ve stroji zůstávají zbytky oleje a podobné věci, které by se mohly přenést na podlahu dodávky a poté na okolní přepravované zboží.

Velké zadní stěny a boční panely skříněk, jako jsou matrace, se nejlépe drží svisle, po stranách ložné plochy. To platí zejména, když si půjčíte pohybující se dodávku s plachtou. Tak zabráníte tomu, aby menší předměty klouzaly mezerami. Při nakládání nábytku a lepenkových krabic byste měli dbát na dobré rozložení hmotnosti a také dávat pozor na povolenou hmotnost nákladu pro vozidlo.

 

KDO CO PLATÍ?

Nábytek a předměty pro domácnost jsou během stěhování obvykle kryty vaším vlastním pojištěním domácnosti. Pojišťovna však může odmítnout převzít škodu, pokud lze prokázat hrubou nedbalost. K takovému případu může dojít, pokud je pohybující se dodávka ponechána po dlouhou dobu otevřená bez dozoru. Pokud dojde ke krádeži, pojišťovna konstatuje, že nebyla překonána překážka a řidiče dodávky dostatečně nezabezpečil vozidlo. Navíc od Policie hrozí pokuta za nedostatečné zabezpečení vozu proti krádeži věcí nebo dodávky jako takové.

Nikdy nenechávejte klíče od dodávky v dodávce, když vykládáte zboží nebo své věci, nebo stěhujete. Kabinu řidiče dodávky vždy zamykejte, případně nechte hlídat kamarádem či pomocníkem.

Pokud se nestěhujete s dodávkou od půjčovny dodávek sami, ale sjednáte si poskytovatele stěhovacích služeb, pak jejich pojištění odpovědnosti pokryje škody, které vzniknou během přepravy. Poté je také stěhovák odpovědný za silniční přestupky. Zvláštní situace nastane, pokud je vozidlo od půjčovny nákladních vozidel nebo jedoucí dodávka poskytovatele služeb účastníkem nehody s nedbalostí třetí strany. V takovém případě musí být veškeré škody způsobené řidičům, vozidlům a také jejich nákladu hrazeny z pojištění odpovědnosti původce / povinného ručení.

 

SIXT NABÍDKA POMOCNÍKŮ PRO VAŠE STĚHOVÁNÍ

Sixt vám nabízí dle volných kapacit doplňkové příslušenství, které si můžete zapůjčit nebo koupit:

  • rudl
  • vozík
  • kurty
  • popruh s ráčnou
  • malířské lepící pásky
  • nájezdovou rampičku

 

 

https://www.sixt.cz/User_Files/photos/no-photo.jpg