112 let Sixtu. 112 let tradice.

7 domněnek aneb co si lidé myslí o řidičích dodávek?

  • Řidiči dodávek jsou pouze muži.
  • Řidiči dodávek jsou osamělé osoby.
  • Řidiči dodávek jsou na tam špatně se zdravím.
  • Řidiči dodávek nejsou doceňováni.
  • Řidičem dodávky může být kdokoli.
  • Řidiči dodávek nejezdí bezpečně.
  • Roboti berou řidičům dodávek práci.

Autopůjčovna SIXT půjčuje dodávky již více jak 100 let a převzala velké zkušenosti svých zákazníků – řidičů dodávek a nákladních aut. Některé domněnky, které si lidé myslí o řízení dodávky, jsou zde v nejlepší dobré víře vysvětleny nebo vyvráceny.

 

https://www.sixt.cz/User_Files/contenttemplateeditor/655d333ed67d1truck.jpeg

DOMNĚNKA č. 1: Řidiči dodávek jsou pouze muži

Žen mezi řidiči dodávek není sice příliš mnoho, přesto se se ženami za volantem dodávky na silnici můžeme setkat: asi 2 % řidičů dodávek v EU jsou ženy. Dokonce v USA jezdí dodávkou více žen (6 %) než v EU. Ženy jsou schopny řídit dodávku (potřebný je v ČR jen ŘP sk. B) stejně jako muži.

 

DOMNĚNKA č. 2: Řidiči dodávek jsou osamělí

Nákladní doprava se zdá být prací pro osamělé lidi. Není tomu tak. Řidiči mají příležitost navštívit jedinečná místa a setkat se s různými typy lidí. Jsou naopak velmi společenští. Je dokonce hodně různých klubů (pro osobní setkávání i online skupiny), kde se řidiči a řidičky setkávají. Zejména profesionální řidiči dálkových kamionů mají svoji vlastní komunitu. A řidič dodávky je vlastně takový malý „trucker“. Řidič dodávky se hlavně těší do cíle – na své zákazníky, až jim vítězoslavně předá zboží, které jim veze. Nebo se krátkodobý „dodávkář“ těší domů k rodině, až jim přiveze z obchodního domu novou pohovku.

 

DOMNĚNKA č. 3: Řidiči dodávek jsou na tom špatně se zdravím

Řidiči kamionů se naopak v dnešní době stravují velmi často zdravěji, než lidé ve stresu městských kanceláří. Řidiči nákladního vozu si uvědomují dvě základní věci ohledně vlastní životosprávy: mají sedavé zaměstnání, a proto jim nezdravé tučné jídlo jednoznačně neprospívá; druh jídla a zejména správný pitný režim jim pomáhají nejen při řízení, ale prospívají i jejich fyzičce, kterou potřebují při těžší části své práce – při nakládce a vykládce zboží z nákladního vozu nebo dodávky. Online najdete i cvičení výhradně pro řidiče dodávek, pro protažení se před skládáním zboží nebo nákladu, který ve své dodávce vezou.

 

DOMNĚNKA č. 4: Rok 2020 vysvětlil, jak důležití jsou řidiči nákladních vozidel

Bez řidičů dodávek ve městě a kamionů na dálnici by v obchodech nakonec nebylo ani jídlo. Vezměme si třeba rozvážkové služby, které například mají své dodávky na operativní leasing od Sixt leasing. Tito řidiči jsou dnes velmi váženými profesemi. Řada firem navíc hledá správné a vhodné řidiče.

 

DOMNĚNKA č. 5: Nákladní doprava není pracovním odvětvím pro každou osobu

Například osoby menšího vzrůstu mohou zejména v městské dopravě zažívat obavy z nepřehlednosti. I když právě dodávka, kdy je osoba řidiče výše nad vozovkou, může umožňovat lepší rozhled právě i osobě menšího vzrůstu. Dobrý řidič a nejenom řidič dodávky, je zodpovědný, dochvilný, spolehlivý a vynikající řidič. Tyto dovednosti se těžko hledají, a proto dobří řidiči se tak cení.

 

DOMNĚNKA č. 6: Řidiči dodávek nejezdí bezpečně

Řidič nákladního vozu a dodávky musí být pro své okolí bezpeční – závisí na tom jejich práce. Řidiči kamionů mají dokonce přísnější licenční požadavky na své řidičské schopnosti než ostatní řidiči. Musí také sice dodržovat předpisy o silničními provozu, ale vztahují se na ně zákonné požadavky a lhůty pro bezpečnou jízdu a odpočinek. Jednorázovým řidičům dodávek se doporučuje před jízdou pít (ideálně vodu), začínat jízdu i třeba s takovými detaily, jako precizně vyčištěné dioptrické brýle, pokud je řidič k jízdě potřebuje nebo si před jízdou zkontrolovat odhad vzdálenosti vozu při couvání před skutečným couváním k překážce a fyzickým vystoupením z vozu pro kontrolu, jak daleko ve skutečnosti (bez optického klamu zpětných zrcátek dodávek) řidič dodávky je.

 

DOMNĚNKA č. 7: Roboti berou řidičům dodávek i nákladních aut práci

Profesionální řidiči o práci nepřicházejí. Dnes je všude řidičů nákladních aut vážný nedostatek. Ve vzdálené budoucnosti roboti možná převezmou hodně další lidské práce. Ale dnes, řidiče kamionu, nákladních vozů ani dodávky, nikdo nenahradí. A řidič dodávky ani robotem být možná nahrazen nemůže, vždyť například u rozvážkových služeb jde o osobní předání, často s doručením až do dveří bytu. Nebo byste si snad mysleli, že robot-řidič vám přiveze novou ledničku v dodávce, přinese vám ji do bytu a ještě vám ji zapojí? Slušně se rozloučí a ještě se na vás bude lidsky usmívat? Každý, kdo má řidičský průkaz skupiny B může v České republice řídit dodávku do 3,5 t. A SIXT pronajímá do této hmotnosti malé i velké dodávky.

 

https://www.sixt.cz/User_Files/photos/no-photo.jpg